Blog
Przewodnik po stylach mebli – od nowoczesnych do vintage
06 11/ 2023
Meble nowoczesne, klasyczne, a może skandynawskie albo glamour? Wybór jest naprawdę spory. W podjęciu decyzji pomoże Ci znajomość podstawowych stylów w meblarstwie. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika!
Co nazywamy stylem w meblarstwie?
Zastanawiałeś się kiedyś, co nazywamy stylem w meblarstwie? Jest to zagadnienie, nad którym od lat pochyla się wielu historyków sztuki. Przez wieki skupiano się przede wszystkim na użytkowej roli meblarstwa, przez co wciąż szukane są źródła, które dokładnie dokumentowałyby rozwój poszczególnych stylów przed XV wiekiem. Jak więc wyjaśnić, co nazywamy stylem w meblarstwie? Jest to nowe i innowacyjne połączenie zestawu cech, które mogą objawiać się m.in. poprzez formę, wzornictwo albo kolorystykę mebli.
Jakie są style mebli?
Choć znamy wiele stylów w meblarstwie, to ich całkowita klasyfikacja jest w zasadzie niemożliwa. Każde państwo, region, a nawet miasto może wypracować swój odrębny styl, który wyróżnia się zestawem charakterystycznych cech. Co więc odpowiedzieć na pytanie, jakie są style mebli? Najprostszą klasyfikacją jest podzielenie stylów meblarskich na nowoczesne i klasyczne. Jednak współcześnie nawet granica między meblami nowoczesnymi i klasycznymi coraz częściej się zaciera, dlatego omawiając style przeważnie podaje się estetyki, które są obecnie najpopularniejsze i właśnie ten klucz przyjęliśmy w dzisiejszym artykule. Znajdziesz omówienie mebli w stylu skandynawskim, boho, industrialnym, glamour, Hampton, vintage oraz rustykalnym. Każdy z tych stylów wyróżnia się swoją odrębnością, stając się inspiracją dla wielu nowych nurtów.
Meble w stylu skandynawskim
Styl skandynawski w samym swym mianie zawiera nazwę regionu świata, z którego pochodzi. Za początek stylu skandynawskiego podaje się lata 30. XX wieku. Od tego czasu nowa estetyka stała się jednym z najchętniej wybieranych stylów aranżacji. Czemu zawdzięcza swój sukces? Jednym z najważniejszych elementów stylu skandynawskiego jest inspirowanie się światem natury. Dzięki temu wnętrza stają się niezwykle harmonijne, dzięki czemu świetnie się w nich wypoczywa. W palecie barw dominuje biel oraz delikatne odcienie beżu i szarości. Jasna kolorystyka sprawia, że wnętrza zdają się optycznie większe i wypełnione światłem. Bardzo ważną rolę pełnią naturalne materiały. Meble w stylu skandynawskim najczęściej wykonane są z drewna. Świetnie sprawdza się też m.in. wiklina, rattan, len czy bawełna. Meble w stylu skandynawskim występują w różnych odcieniach drewna. Niektórzy decydują się na ciemne orzechowe elementy, z kolei dla innych idealnym wyborem jest znacznie delikatniejsza sosna. Nierzadko występują też meble o bielonych elementach. W kwestii form dominuje prostota. To styl, w którym nie sprawdzą się zdobienia czy ornamenty. Zarówno meble, jak i dodatki powinny być praktyczne. W salonie świetnie będzie prezentował się jasny komplet wypoczynkowy oraz drewniany stół z krzesłami Country, które spajają w sobie białą konstrukcję z lekkim ażurowym siedziskiem. Nad stołem dobrze będzie się prezentował minimalistyczny zwis np. lampa wisząca Blinu. W kwestii dodatków ponownie warto odwołać się do świata natury. Drewniany kwietnik, wiklinowy koszyk wypełniony owocami czy bukiet polnych kwiatów perfekcyjnie podkreślą charakter skandynawskiego wnętrza.
Meble w stylu boho
Choć współczesna popularność stylu boho mogłaby wskazywać na jego krótki staż, to tak naprawdę jest to estetyka o imponującej historii. Początki stylu boho sięgają końca XVIII wieku. Nazwa stylu wywodzi się od francuskiego określenia la boheme, które tłumaczymy jako cyganerię. Nieformalna grupa artystów dysponowała wówczas małym budżetem, ale wielką wyobraźnią i świetną intuicją, dzięki czemu powstał nowy nurt w sztuce. Podstawą stylu boho są naturalne materiały. Akcesoria i meble w stylu boho (https://www.fabrykamebli.pl/blog/sypialnia-w-stylu-boho-inspiracje-b185.html) powstają m.in. z drewna, wikliny, bambusa, rattanu, bawełny, rafii czy lnu. Absolutną podstawą kolorystyczną są różne tony bieli, jednak to styl, który w sposób szczególny upodobał sobie także wyraziste barwy i wzory. Świetnie sprawdzają się wszelkie akcesoria nawiązujące do przyrody. Idealnie spisze się zarówno kwietnik wypełniony rozmaitymi roślinami, jak i lampa ścienna Moosee Ikar, która przybrała kształt zwiewnego piórka. Wzorzyste dywany, ręcznie plecione makramy i kolorowe łapacze snów – to dodatki idealnie oddające klimat boho. Jak prezentują się meble w stylu boho? Przede wszystkim znaczenie mają naturalne materiały. W kwestii form oraz barw panuje spory eklektyzm. Drewniany stół może zostać połączony zarówno z minimalistycznymi stołkami, jak i z fotelami o wielobarwnej tapicerce ozdobionej orientalnym wzorem. Istotne, aby przynajmniej część mebli wprowadzała do wnętrza wrażenie lekkości. Efekt taki uzyskasz m.in. za sprawą ażurowych konstrukcji oraz lekkich materiałów np. rattanu i wikliny. Pięknie będzie prezentował się fotel Boho Pavo wykonany z drewna jesionowego oraz naturalnych plecionych włókien.
Meble w stylu industrialnym
Styl industrialny jest przykładem tego, że nawet w trudnych warunkach może narodzić się sztuka. W latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych nastąpiła recesja, a w jej wyniku wiele fabryk splajtowało. Olbrzymie tereny przemysłowe nagle całkowicie opustoszały. Nie trzeba było czekać długo, aby do pofabrycznych przestrzeni zaczęli wprowadzać się ludzie. Nierzadko pochodzili oni z bohemy artystycznej. Każdy brał ze sobą to, co miał, w związku z czym jednym z elementów przestrzeni stał się eklektyzm. Pofabryczne wnętrza wyróżniały się surowością, która obecnie stanowi ważną część stylu industrialnego. Wystające rury, przewody, ceglane ściany i kamienne podłogi szybko z wad zamieniły się w zalety. Współcześnie są to jedne z najczęściej odtwarzanych elementów w industrialnych mieszkaniach. W związku z recesją wnętrza nie były wypełnione meblami i dodatkami. Minimalistyczne podejście zachowało się do dziś. Decydując się na aranżację loftu, stawiamy wyłącznie na potrzebne sprzęty i akcesoria np. zamiast dekoracyjnych bibelotów znacznie lepiej spisze się praktyczny i ładny młynek do kawy. W kwestii kolorów dominuje biel oraz szarość. Uzupełniają je odcienie granatu, czerni i czerwieni. Pośród materiałów prym wiedzie metal, cegła oraz kamień. Mile widziane jest też drewno, które pięknie kontrastuje z metalem. Otwarte przestrzenie, tak charakterystyczne dla hal produkcyjnych, stanowią nieodzowną część industrialnych mieszkań. Salon, jadalnia, kuchnia, a nawet sypialnia – często wszystkie te pomieszczenia zostają połączone w jedno wnętrze. Poszczególne strefy pomogą Ci zaakcentować lampy i meble w stylu industrialnym. W tej estetyce niezwykle ważną funkcję spełnia oświetlenie. Lampy najczęściej posiadają metalowe konstrukcje, a dekoracją może być zarówno sama oprawa, jak i żarówka. Przykładem jest minimalistyczna lampa ścienna Rifle wykonana z włókna węglowego. Meble w stylu industrialnym są różnorodną kategorią. Wśród elementów wspólnych wymienia się proste geometryczne formy oraz metalowe detale. Często spotykane są wyspy kuchenne albo barki, które pomagają zaoszczędzić sporo miejsca, a do tego symbolicznie oddzielają różne części pomieszczenia. Przy takim rozwiązaniu dobrze sprawdzają się krzesła barowe np. Tower Big Back.
Meble w stylu glamour
Blask, bogactwo i przepych – to określenia, które momentalnie kojarzą się ze stylem glamour. Trudno się dziwić, wszak ta wyjątkowa estetyka powstała w samym sercu Złotej Ery Hollywood. Styl glamour od samego początku był inspirowany światem mody oraz największymi gwiazdami ekranu. Kryształowe lampy stały się odpowiednikiem drogocennej biżuterii, natomiast welurowe i atłasowe tapicerki swoim wyglądem odzwierciedlały eleganckie suknie. Ponadto akcesoria i meble w stylu glamour (https://www.fabrykamebli.pl/blog/wnetrze-w-stylu-glamour-na-ktore-mozesz-sobie-pozwolic-b205.html) czerpią z estetyki baroku, a więc najstrojniejszej spośród epok. Mieszkania glamour są pełne kontrastów. Dominującą barwą jest biel, ale może być ona zastąpiona przez beże, szarości, a także pudrowy róż. Dodatki oraz tapicerowane meble glamour często posiadają wyraziste kolory. Świetnie prezentuje się zarówno granat, czerwień, butelkowa zieleń, jak i znacznie delikatniejszy róż czy szary. Ponadto bardzo istotną rolę odgrywają pikowania oraz metalowe detale. To właśnie dzięki nim meble glamour sprawiają wrażenie niezwykle drogich i luksusowych. Wśród materiałów szczególnym powodzeniem cieszą się welur, satyna i atłas. W mieszkaniu glamour nie może zabraknąć wygodnego i eleganckiego zestawu wypoczynkowego złożonego z kanapy oraz foteli. Te drugie wcale nie muszą posiadać identycznego koloru, co kanapa. Świetnie odzwierciedlają styl glamour krzesła Margo. Welurowa tapicerka, pikowane oparcia oraz podstawa w kolorze złota stanowią kwintesencję omawianej estetyki. Charakterystyczne dla mebli w stylu glamour są także przeszklenia. Idealnym wyborem jest zarówno kredens, jak i szklany stolik kawowy. Jeżeli szykujesz się do większego remontu, warto też pomyśleć o montażu sztukaterii. Trudno o drugi styl, który tak bardzo docenia dodatki. Lustra, kryształowe lampy i bibeloty – w tej kwestii nie trzeba się ograniczać. Perfekcyjnym dopełnieniem mieszkania glamour stanie się lampa Tiffany wykonana z prawdziwych strusich piór.
Meble w stylu Hampton
Styl Hampton w Polsce wciąż uchodzi za dość rzadki, a jest to estetyka, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę. Sama nazwa stylu wywodzi się od miasteczek East Hampton oraz Southampton, które są położone na Long Island. Jest to ulubione miejsce wypoczynku zamożnych nowojorczyków. Mieszkańcy Manhattanu chcieli zachować luksusowy charakter wnętrz, a jednocześnie mieli wrażenie, że nie pasuje on do klimatu wybrzeża. W ten sposób narodził się styl Hampton, który spaja w sobie elegancję z zamiłowaniem do świata natury. W mieszkaniu w stylu Hampton przeważa biel, która nadaje wnętrzom ponadczasowej klasy, a przy tym powiększa optycznie przestrzeń. Pozostała paleta barw inspirowana jest nadmorskim krajobrazem. Dobrze widziane są więc delikatne odcienie bieli i szarości, a jako barwy uzupełniające świetnie sprawdzają się tony niebieskiego, zielonego i żółtego. Czasem meble w stylu Hampton posiadają także kontrastowe ciemnobrązowe i czarne elementy. Same dodatki oraz meble Hampton stanowią dość eklektyczną mieszankę. W doborze poszczególnych modeli najważniejsze jest zachowanie spójności kolorystycznej. Ponadto istotną rolę odgrywają wysokiej klasy materiały np. drewno, marmur czy kamień. Wśród typowych mebli Hampton wymienia się zestaw wypoczynkowy składający się z kanapy o nieskomplikowanej formie oraz z wygodnych foteli. Przykładem mebli w stylu Hampton są fotele Hampton Velvet. Aksamitny welur w beżowym odcieniu stanowi subtelne nawiązanie do plaży. Zagłówek oraz podłokietniki zapewniają komfort, natomiast metalowa podstawa dodaje projektowi nieco nowoczesności. Taki zestaw będzie świetnie komponował się zarówno ze szklanym, jak i drewnianym stolikiem kawowym. W rolach dekoracji świetnie spisze się bukiet świeżych kwiatów albo wiklinowy kosz wypełniony muszlami.
Meble w stylu vintage
Styl vintage jest inspirowany okresem od lat 20. po lata 60. XX wieku. Już sama długość tego okresu sprawia, że styl vintage jest bardzo różnorodny. W uproszczeniu mówi się więc, że aranżacje vintage odnoszą się do przeszłości. Jest to jeden z tych stylów, który występuje w wielu rozmaitych odsłonach i pozwala na łączenie elementów stylu nowoczesnego z dawnymi trendami. Z powodzeniem możesz zestawić minimalistyczną jasną kanapę z drewnianym stolikiem oraz fotelem, z którego korzystali już Twoi dziadkowie. Meble vintage często pochodzą z pchlich targów i są autentykami z epoki. Wystarczy już jeden klimatyczny mebel w stylu vintage, by wnętrze nabrało upragnionego charakteru. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach? Cenione jest naturalne drewno, mile widziane są dekoracyjne ornamenty, a meble vintage tapicerowane mogą mieć najrozmaitsze wzory i kolory. Inną opcją jest postawienie na stylizowane meble w stylu vintage np. fotel Invicta Butterfly. Model został wykonany ze skóry naturalnej, a samo siedzisko przypomina swoim wyglądem skrzydła motyla. Fotel świetnie będzie się prezentował w połączeniu ze szklanym stolikiem kawowym. Styl vintage bardzo lubi dodatki. Z powodzeniem możesz stworzyć swoją własną domową dżunglę, jak i zdecydować się na skomponowanie galerii zdjęć. Pięknie będzie wyglądało lustro wiszące Antique Gold, posiadające bogato zdobioną złotą ramę.
Meble w stylu rustykalnym
Choć styl rustykalny często kojarzy się z klimatem angielskiej wsi, to został on zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. Wiele osób uważa, że to właśnie styl rustykalny dzierży miano najprzytulniejszego stylu. Jak osiągnąć taki efekt? Ponownie inspiracją jest świat natury, jednak w odróżnieniu od stylu skandynawskiego w tym przypadku porzuca się minimalizm na rzecz fascynacji folklorem. W rustykalnych wnętrzach zdecydowanie najwięcej jest bieli oraz brązu, który występuje pod postacią mebli. Jako barwy uzupełniające wykorzystywane są m.in. zieleń, pomarańcz oraz czerwień. Ważną rolę odgrywają w pełni niepowtarzalne dodatki np. ręcznie zdobiona ceramika, haftowane serwety czy wiklinowe kosze. Na ścianie pięknie będą prezentowały się lustra Invicta Portret, które wyglądają jak stylowe ramki do zdjęć. W rustykalnej kuchni nie może zabraknąć suszonych roślin oraz słoików wypełnionych domowymi przetworami. Bardzo ważną rolę odgrywają drewniane meble m.in. stół z krzesłami czy kufer, który wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat. Bardzo dobrze prezentują się też drewniane regały, które bywają wykorzystywane w rozmaitych rolach. Świetnie spisują się jako miejsce do ekspozycji bibelotów i pamiątek. Drewniany regał może też pełnić funkcję domowej biblioteczki albo kwietnika. Styl rustykalny kończy nasze dzisiejsze zestawienie. Każda przedstawiona estetyka posiada szereg zalet. Styl nowoczesny, industrialny, a może glamour? Który ma szansę skraść Twoje serce?